Upozornění: změny příjezdu k prodejně Nová Bělá - více zde. Změny otevírací doby prodejny Praha - více zde. Produktové změny - více zde.
Zavolejte nám (Po-Pá 8-17)

Historie poháru UEFA

Martin Sojka 03. 02. 2023 Zajímavosti

Evropská liga UEFA je klubovou fotbalovou soutěží pro evropské týmy. Historie ligy sahá až do roku 1955, kdy byla založena pod názvem Veletržní pohár. O dvacet let později, konkrétně roku 1971, došlo k přejmenování soutěže na Pohár UEFA a o téměř čtyři desetiletí později, roku 2009, se začala tato sportovní soutěž konat pod názvem Evropská liga UEFA.

O založení Veletržního poháru se zasloužil místopředseda Unie evropských fotbalových asociací E. Thommen. Tato asociace je hlavní organizací, která má na starost evropský fotbal, mimo něj ale také futsal a plážový fotbal. V současné době jsou členy této organizace téměř všechny národní fotbalové asociace nacházející se v Evropě.

Ukázka poháru

Ukázka fotbalové poháru

Původně byl však Veletržní pohár určený pouze pro vybraná fotbalová družstva evropských měst, od počátku šedesátých let se ale do této sportovní soutěže mohly přihlásit i ty ligové kluby, které se nekvalifikovaly v Poháru vítězů pohárů nebo v Poháru mistrů evropských zemí. Poté co řízení této sportovní soutěže oficiálně převzala Unie evropských fotbalových asociací a Veletržní pohár byl přejmenován na Pohár UEFA, se mohly přihlašovat ty fotbalové týmy, které v lize získaly umístění za mistrem či za vítězem poháru na národní úrovni a nebo samotný vítěz ligového poháru. Od té doby prošel Pohár UEFA, ještě řadou významných i méně významných změn, například že se soutěže mohly účastnit též vítězové národních pohárů nebo že byl počet startujících týmů zvýšen na osmačtyřicet.