Upozornění: Produktové změny - více zde
Zavolejte nám (Po-Pá 8-17)

Jak se naučit bruslit snadno a rychle

Martin Sojka 03. 02. 2023 Zajímavosti

Bruslení je zábavný celoroční sport, skvělé kardio a je jedno, zda vyrazíte v zimě na zamrzlý rybník, nebo v léta na asfalt za městem. Pokud jste se nestihli naučit na bruslích jako děti, není důvod zoufat. Možná to půjde pomaleji, ale budete-li se držet těchto základních rad, už za pár dní budete brázdit parky i cyklostezky.

 

Hlavně nešetřit na bruslích

O tom, jak vybrat vhodné brusle by se dal napsat samotný článek o několika kapitolách, my to však shrneme do pár vět. Jako první, zapomeňte na in-liny z Lidlu a podobných obchodů a investujte raději do bruslí, které si budete moci v obchodě pořádně vyzkoušet a projet se.

Bylo by bláhové myslet si, že prvních pár jízd zvládnete bez pádů a nárazů, proto je rozumné pořídit spolu s bruslemi také chrániče kloubů.

Pro začátečníky menší kolečka

Obecně platí, že větší kolečka znamenají horší stabilitu, a proto jsou lepší až pro zkušenější jezdce. Rozdíly jsou i v tvrdosti koleček, čím měkčí, tím budete na bruslích pomalejší, měkká kolečka se ale dříve opotřebí. Pro začátečníky je tak lepí vybrat takové brusle, které budou mít malá, ale tvrdá kolečka.

Musí sedět

Základní pravidlo je, že brusle nesmí být větší než vaše noha. Je tak třeba brusli vyzkoušet, pořádně utáhnout, zkontrolovat kolečka a až poté můžete zamířit k pokladně.

 

Naučte se na bruslích stát

Našli jste padnoucí brusle a už máte namířeno do parku, kde je plánujete otestovat. Ještě než se rozjedete, patrně pádem k zemi, naučte se správný postoj.

Kolena jsou lehce pokrčená a jsou na úrovni špiček, hýždě jsou stažené a držíme pevný střed těla. Postoj pilujeme do té doby, než se ve stoje na bruslích cítíme skutečně sebejistě a bezpečně. 

Ve stoje také zkoušejte zvedat pravou nohu na patu, na pravé brusli je totiž brzda.

 

Z kroku do rozjezdu

Zvedli jste se z lavičky, umíte stát, zkuste s bruslemi chodit. Stále držte pevný střed těla, hýždě a mírně pokrčené nohy. Z chůze se pak můžete postupem času rozjet do pomalejšího tempa, při kterém si stále hlídejte rovnováhu. Postupem času si na styl držení těla zvyknete a budete jezdit, jako byste to uměli od malička.

Z pomalého tempa, kdy máte vepředu stále jednu nohu se časem dostanete do stavu, kdy přemůžete svůj strach, budete schopni nohy střídat a přenášet váhu vždy na tu nohu, která bude vepředu.

 

Záleží i na terénu

In-line brusle nejsou vhodné pro všechny typy povrchů. Vadí jim štěrk, písek, antuka, zkrátka všechno drobné, co se dostává do koleček. Úplně nejlepší je vyrazit na asfaltový chodník, který ještě není příliš opotřebený, po rovné ploše se začátečníkům jezdí nejlépe. Zprvu se vyhněte také kopcům. I když to cestou nahoru může být v pohodě, dolů už to takový med nebude. Z kopců se na bruslích spusťte až v případě, že si budete věřit na to, že to skutečně ubrzdíte.


Martin Sojka Autor článku

Jednatel firmy