Upozornění: Produktové změny - více zde
Zavolejte nám (Po-Pá 8-17)

Jak skloubit podnikání a sport?

Martin Sojka 03. 02. 2023 Zajímavosti

 Je nesporným faktem, že pohyb má blahodárné účinky na naše zdraví. Sport by měli do svého dne začlenit také podnikatelé, vzhledem k tomu, že je spojený s celou řadou výhod pro jejich podnikání. Přiblížíme vám, proč je sport při podnikání tak důležitý i jak skloubit časově náročnou práci s pravidelným pohybem.

Proč sportovat při podnikání?

Sport je pochopitelně přínosný pro všechny, vzhledem k tomu, že má pozitivní vliv na naše fyzické i psychické zdraví. Věděli jste ale, že vám může sport pomoci stát se ještě lepšími podnikateli? To dokazuje také skutečnosti, že se řada nejúspěšnějších podnikatelů dlouhodobě nějakému sportu věnuje. Jaké jsou tedy benefity spojené se sportováním při podnikání?

Zlepšení kognitivních funkcí

Různé studie prokázaly, že sport dokáže zlepšit kognitivní funkce. Budete se tedy lépe soustředit na práci a snáze najdete nové způsoby řešení problémů nebo se vám v hlavě zrodí nový nápad.

Budování sítě klientů a obchodních partnerů

Pravidelný pohyb, například v podobě týmových sportů nebo třeba golfu, také může pomoci vybudovat síť obchodních partnerů a klientů. Sport vám může pomoci i odbourat řadu bariér a umožní vám lépe komunikovat s lidmi, kteří mají zásadní vliv na vaše podnikání.

Eliminace stresu

Dalším významným benefitem sportování při podnikání je skutečnost, že sport pomáhá snižovat hladinu stresu. Sportování před prací nebo po ní pomáhá utřídit si myšlenky. Platí, že čím více se cítíte vystresovaní, tím těžší je učinit dobrá a racionální rozhodnutí.

Posílení sebevědomí

Podařilo se vám uběhnout pět kilometrů v rekordním čase? Pak se pravděpodobně cítíte spokojení a sebevědomější. A právě sebevědomí vám může pomoci při dosahování větších cílů ve vašem podnikání.

Více energie do pracovního dne

Pokud hned po ránu vyrazíte sportovat, dodáte tělu potřebnou energii na celý den. Studie dokázaly, že lidé, kteří jsou často unavení, mohou zvýšit energii o 20 % a snížit únavu o 65 % tím, že každý den zahájí fyzickou aktivitou. Sport navíc může zajistit kvalitnější spánek, čímž opět přispívá ke zvýšení energie.

Díky pravidelnému sportování získáte vnitřní rovnováhu a budete dělat lepší rozhodnutí.

Díky pravidelnému sportování získáte vnitřní rovnováhu a budete dělat lepší rozhodnutí.

Jak se dá propojit sport a podnikání?

Možností, jak propojit svět podnikání a svět sportu, dnes existuje celá řada. Můžete se stát například součástí klubů a komunit sportovců, kteří si pomáhají v podnikání. Tyto komunity, ve kterých jsou začínající i profesionální sportovci, mezi sebou sdílejí tipy a návody spojené s podnikáním, podporují vznik nových projektů a inspirují se svými příběhy.

Propojení sportu a podnikání může také spočívat ve vzájemném obohacení obou oblastí. V podnikání je totiž možné efektivně využít prvky ze sportu a naopak. Sport může vašemu podnikání přinést například disciplínu, motivaci, výzvy a kontakty. A naopak podnikání může vnést do sportu zkušenosti s týmovou prací, time managementem nebo stanovováním cílů.

 

Jaké sporty jsou vhodné pro podnikatele?

Samozřejmě platí, že je dobré dělat jakýkoliv sport, který vás baví a odpovídá vašim preferencím. Nicméně jsme si pro vás připravili výčet několika sportů, které jsou mezi podnikateli velmi oblíbené, takže vás mohou inspirovat. Jedná se o:

     běh, který pomáhá čistit hlavu,

     golf, jenž je velmi ceněný při networkingu neboli navazování nových kontaktů,

     týmové sporty,

     cyklistika,

     plavání.

Podnikatelé mají také čím dál tím větší zájem o adrenalinové sporty.

Jak na sportování najít čas?

Zejména v začátcích, kdy je podnikání spojeno s velkým množstvím zařizování a povinností, je náročné najít si na cokoliv čas. V tomto případě je ale třeba si uvědomit, že je nutné do pracovního dne zařadit také odpočinek a čas pro sebe, abyste předešli vyhoření.

Motivovat ke sportu při podnikání vás mohou výše zmíněné benefity sportování, díky kterým můžete posunout své podnikání na vyšší úroveň. Právě pravidelné sportování tak může být způsobem, jak načerpat energii a přijít s novými nápady, které vám budou generovat zisk.

pohyb a podnikání

Pohyb by měl být nedílnou součástí dne každého podnikatele.

Podnikání ve sportu

Sport může být pro podnikatele nejen volnočasovou aktivitou, ale může se stát také inspirací na nápad k podnikání. Podnikat ve sportu mohou jak sportovci, tak i nesportovci. Sportovci po ukončení své profesionální sportovní kariéry často působí jako trenéři a nesportovci si mohou například založit e-shop se sportovním vybavením.

O tom, jak začít podnikat, a to nejen ve sportu, se dozvíte více v praktickém průvodci deseti klíčovými oblastmi byznysu Desatero podnikání.

 

Úspěšní podnikající sportovci

Pokud chcete být úspěšným sportovcem, musíte být soutěživý, motivovaný, optimistický a pečlivý. Jedná se o podobné vlastnosti, které jsou potřebné i pro podnikání. Není proto divu, že se řada sportovců rozhodla podnikat. Kdo patří k nejúspěšnějším podnikajícím sportovcům světa?

David Lloyd

Jedním z nejúspěšnějších podnikajících sportovců je bývalý profesionální tenista David Lloyd, který v roce 1981 založil vlastní centrum volného času a dnes má napříč světem 122 klubů.

Arnold Schwarzenegger

Úspěchu v podnikání se dočkal i herec Arnold Schwarzenegger, jehož kariéra započala díky kulturistice. Dnes má na kontě uvedení značky výživových doplňků a úspěšně také investuje do nemovitostí a restaurací.

Serena Williams

Serena Williams se proslavila nejen jako tenisová legenda, ale i jako úspěšná podnikatelka. Je majitelkou investiční společnosti a má vlastní oděvní řadu. 

Cristiano Ronaldo

Na našem seznamu by rozhodně neměl chybět ani světoznámý portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo, který je nejen jednou z nejlépe placených osobností na sociálních sítích, ale na trh uvedl také úspěšné parfémy nebo hru na iPhone.


Martin Sojka Autor článku

Jednatel firmy