Upozornění: Produktové změny - více zde
Zavolejte nám (Po-Pá 8-17)

Jaké jsou odměny za olympijské medaile?

Martin Sojka 03. 02. 2023 Zajímavosti

Každému sportovci na olympiádě se rozdá olympijská medaile dle toho, na jakém místě se umístil. A ačkoliv mají medaile na olympiádách stejnou hodnotu, odměna za jejich vybojování se v různých zemích liší. Někde sportovci dostanou tučnou finanční odměnu, v jiné zemi nárok na peněžní odměnu nemají.

 

Odměna za olympijské medaile v České republice

Čeští sportovci za své získané medaile dostávají peněžní odměny. Odměna za letošní olympijské medaile je pro české sportovce stejná jako předchozí rok v Tokiu nebo minulé zimní hry v Pchjončchangu. Za vybojovanou zlatou medaili sportovci dostali 2,4 milionu korun, za stříbrnou 1,8 milionu a nakonec za bronzovou 1,2 milionu korun.

 

Odměna za olympijské medaile ve světě

Každá země své sportovce za jejich úspěchy hodnotí jinak. Mezi nejštědřejší země, které své sportovce odměňují tučnými částkami peněz, patří například Hongkong, kde sportovec se zlatým kovem dostane finanční částku 5 milionů hongkongských korun. Pokud bychom to měli přepočítat na naši českou měnu, jednalo by se o cca 13,6 milionu korun.

Německu odměnu dostanou i ti sportovci, kteří se umístili mezi čtvrtým a osmým místem. V této zemi nedostanou svou finanční odměnu celou a hned, ale dostávají ji až po roce a ještě k tomu ve splátkách. V Polsku zase sportovci za své úspěchy dostávají k jednorázové peněžní odměně i doživotní rentu. Krom peněz ale sportovci dostávají i jiné odměny, například Kazachstánci za své úspěchy dostali byty. Velikosti bytu byly určeny podle kovu medaile. Za zlatou medaili sportovci dostali byt 3+1, za bronzovou zase garsonku.

Existují ovšem země, které své sportovce tolik neodměňují. Korejští sportovci za své medaile nedostanou žádnou peněžní odměnu, ale zkrátí jim povinnou vojenskou službu ze dvou let na čtyři týdny. Švédi zase nedostanou žádnou finanční odměnu. Dostanou jen plyšového maskota Vilniuse, jehož velikost závisí na umístění sportovce.


Martin Sojka Autor článku

Jednatel firmy