Upozornění: Produktové změny - více zde
Zavolejte nám (Po-Pá 8-17)

Peace Run, běh, který spojuje národy

Martin Sojka 03. 02. 2023 Zajímavosti

Peace Run (celým názvem Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run) je štafetový běh, který propojuje více než 140 zemí světa. V čem je jiný, než klasické závody, na které jsme zvyklí? Proč se jmenuje zrovna Peace Run? To vše vám přiblížíme v tomto článku.  

 

Co je to Peace Run?

Na světě je mnoho běžeckých závodů, které se snaží podpořit dobrou věc. Je zde ale jen jeden jediný závod na světě, který je takhle dlouhý a jeho symbolem je mírová pochodeň. Jedná se právě o Peace Run, který se snaží do celé této několikadenní události vložit mír, vytvořit nová přátelství a také motivuje účastníky k překonávání vlastních hranic. Běžci se dostávají skrze jednotlivé země celého světa a nesou zapálenou mírovou pochodeň, do které mohou vkládat své naděje, sny a přání pro lepší svět a hezčí zítřky.

 

 

Jaká je historie a myšlenka akce?

Peace Run vznikl již v roce 1987, kdy jej založil sportovec Sri Chinmoy. Sport ale nebyl jeho jedinou zálibou, věnoval se také umění a mírové filozofii. Právě za tyto aktivity, při kterých inspiroval mnoho lidí nejrůznějších kultur k toleranci, obdržel mnohá mezinárodní ocenění. Díky těmto zkušenostem a nadšení vnesl do akce Peace Run svou vlastní myšlenku. Myšlenku míru, klidu, přátelství a toho, že ač jsme každý z jiné země, leccos máme přece jen společné. Že bychom se měli vzájemně tolerovat a vytvářet přátelská pouta, která ani války nerozpletou. 

 

 

Jak štafětový běh probíhá?

Peace Run startuje v jedné zemi, přes kterou se běžci s mírovou pochodní musí dostat do okolního státu. V roce 2019 se do ČR dostali například ze sousedního Polska, proběhli do středu naší země a pokračovali na sever do Německa. Zde byla pochodeň předána dalším a dalším dobrovolným běžcům, kteří si mohli pochodeň vzít na část svého běhu, jen tak ji podržet, vyfotit se s ní, či ji předat dalším účastníkům. 

 

Každý rok se tohoto běhu účastní destíky nadšených běžců, fanoušci, kteří jim při průběhu danými městy chtějí potřást rukou a popřát štěstí, ale také slavné osobnosti. Běh se v mnoha místech naší republiky stává mírovým během, který zapadá do koncepcu mírových dnů. Města jej oslavují, dávají možnost jeho propagátorům seznámit občany a děti základních škol s jejich ideou o hezčím světě, kde tolerancé má své místo. Odhoďte svůj strach z neznámého a přidejte se k nám. Budoucnost jsme my.


Martin Sojka Autor článku

Jednatel firmy