Pravidla hokeje
Martin Sojka 03. 02. 2023 Zajímavosti
Hokej od svého vzniku prodělal nespočet změn. Zprávu šlo o nastolení určitých pravidel tak, aby všichni věděli, co si mohou na zápase dovolit a co nikoliv. V rámci toho už nebylo možné, aby neukáznění fandové z ničeho nic opustili svoji zónu a pobíhali na hokejové ploše přímo mezi hráči. Následně došlo k sjednocení herních pravidel. Kdy na ledě se vyskytoval určitý počet hokejistů, z původních devíti drsných chlapů tu zápasilo jenom sedm. Dokonce bylo jasně vymezeno, že na kluzišti bude přítomno šest hokejistů. Pravidla povolovala dva náhradníky a rezervního brankáře. Zápas trval podstatně kratší dobu.
Počet hráčů
Pravidla hokeje se rychle měnila, reagovala tak na neustálý vývoj hry. Pomalu a jistě se formovala do dnešní podoby. Herní doba se stabilizovala. Nechyběly tu i přestupky, které měly striktní ráz. V hokeji se bylo možné běžně setkat s deseti minutovým osobním trestem za nesportovní chování, též i s trestním střílením. Za zmínku stojí i průlomový způsob hraní proti protivníkovi tělem, jejž tuto výsadu mohli využívat zatím hráči ve vlastní třetině. Zmínit je nutné i červenou čáru, která ledovou hrací plochu rozdělila na dvě stejné části. Na základě toho se začaly používat nové výrazy postavení mimo hru neboli off-side a postavení mimo hru na červené čáře neboli red-line off-side. Přitom jeden tým měl dvanáct hráčů. V průběhu doby došlo k navýšení počtů hráčů. V současné době je tým složen z 25 hokejistů. Hráči musí mít na sobě ochranou výbavu.
Jak probíhá utkání?
Dnešní změny jsou velmi zásadní, neboť mají podstatný vliv na samotný hokejový zápas. Nejnovější verze se člení do 12 částí. Každá z nich má svá specifická pravidla. Například v desáté části se řeší popis trestů během utkání. Je zde popsáno nesportovní chování, napadení rozhodčího, nedovolené bránění atd. V jedenácté části je uvedeno pravidlo nařízení trestného střílení brejk, vhazování, přiznaný gól atd. V poslední části si lze přečíst zvláštní pravidla pro brankáře.