Upozornění: Produktové změny - více zde
Zavolejte nám (Po-Pá 8-17)

Řád Tomáše Garrigua Masaryka

Martin Sojka 03. 02. 2023 Zajímavosti

Státní vyznamenání se dělí na řády a medaile. Řády se občanům pouze propůjčují. Právo propůjčovat a udělovat vyznamenání náleží pouze prezidentu republiky. Mezi vyšší státní vyznamenání patří Řád Tomáše Garrigua Masaryka, který má svou historii i pravidla. Podívejme se na ně.
 

Co se pod jeho názvem skrývá?

Řád Tomáše Garrigua Masaryka je řád České republiky a bývalého Československa. Řád má pět tříd, z nichž I. třída je nejvyšší. Lze ho obdržet za zásluhy v oblasti politiky, správy státu, rozvoje národního hospodářství, vědy a techniky, kultury, umění, školství čí za významné proslavení vlasti v zahraničí. Řád je pojmenován na počest Tomáše Garrigua Masaryka, zastánce československé samostatnosti a prvního československého prezidenta.

 

Historie Řádu T. G. M.

Řád T. G. M. byl založen zákonem č. 404/1990 Sb. v roce 1990 po sametové revoluci a obnoven v roce 1994, tedy po rozpadu Československa. Autorem znaku je Vladimír Oppl. Odznak je modře smaltovaný hvězdicový ornament s Masarykovým portrétem umístěným uprostřed. Medailon umístěný uprostřed na rubové straně odznaku nese Velký znak České republiky obkroužený bílým prstencem s nápisem „Věrni zůstaneme“, což je heslo řádu.

 

Kdo tento řád může získat?

Prezident České republiky jej uděluje osobám, které se významně zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv. Na rozdíl od minulosti se uděluje jak českým občanům, tak cizincům. A jak probíhá udělování? Vyznamenaný obdrží insignii vyznamenání a listinu o jeho udělení nebo propůjčení. Toto vyznamenání lze obdržet i po smrti, takzvaně in memoriam, kdy listinu získají pozůstalí. Mezi slavné osobnosti oceněné tímto řádem patří Jan Palach, bratři Čapkovi, básník a písničkář Karel Kryl, Jan Masaryk, kazatel Jan Jelínek, akademik Otto Wichterle a mnoho dalších.

 

Řád Tomáše Garrigua Masaryka neodmyslitelně patří k oceněním udělovaným v České republice. Je to honosné vyznamenání, který by toužil získat každý.


Martin Sojka Autor článku

Jednatel firmy