Martin Sojka 03. 02. 2023 Zajímavosti
„Svatý Floriánku, pomoz mi, prosím.“ I tak oslovoval anděl Petronel v pohádce Anděl Páně, když potřeboval na zemi pomoci. Proč se stal ale patronem (nejen) hasičů?
Florián z Lorchu žil v Rakousku a zasvětil svůj život církvi. Právě proto byl trnem v oku protikřesťanských hnutí. Poblíž Linze, kde Florián žil, bylo zatčeno a zavražděno mnoho zdejších křesťanů během let 303 a 304 n.l. na příkaz císaře Diokleciána.
Florián chtěl uvězněným věřícím pomoci, bohužel byl ale také zavřen do žaláře a mučen, aby se zřekl své víry. To nikdy neudělal a tak byl utopen v nedaleké přehradě – uvázali mu kámen na konec provazu, který měl na krku a hodili ho do vody se svázanými končetinami.
Na Floriánově hrobě byl vystaven augustiánský kláštěr.
Lidé si o něm začali vyprávět příběhy, o jeho statečnosti a síle. Vytvářeli sochy a umisťovali je do výklenku svých stavení nebo na náměstích.
Floriánovy ostatky byly rozvezeny do různých významných kostelů a katedrál po Evropě. Relikvie sv. Floriána naleznete i v chrámu sv. Víta, ale i dalších katedrálách a kostelech v České republice.
Jeho relikvie mají chránit města před požárem, protože byl utopen, stal se patronem hasičů.
Sochy sv. Floriána poznáte podle toho, že to bývá obvykle římský voják vyšší hodnosti hasící požár nebo jen s nádobou na vodu. Sv. Florián se ale stal patronem i dalších povolání souvisejících s ohněm. Jsou to např. kominíci, pekaři nebo hutníci.
Sbory dobrovolných i profesionálních hasičů mají svého patrona. Nezapomínejte je ale oceňovat i vy. Třeba jednou z top trofejí pro hasiče.