Zavolejte nám (Po-Pá 8-17)
Jaké sporty vznikly v Česku? Od nohejbalu k woodkopf

Jaké sporty vznikly v Česku? Od nohejbalu k woodkopf

Martin Sojka 07. 03. 2025 Zajímavosti

V pestré mozaice sportů najdeme překvapivě mnoho disciplín, které mají kořeny v České republice. Tyto unikátní sporty odrážejí nejen českou vynalézavost, ale i specifický vztah Čechů k pohybovým aktivitám. Podívejme se na nejzajímavější sporty, které vznikly právě na českém území.

 

Nohejbal – česká sportovní chlouba

Nohejbal patří mezi nejznámější české sporty. Vznikl v roce 1922, kdy si fotbalisté pražských klubů krátili čas mezi tréninky přehazováním míče přes síť pomocí nohou. Za zakladatele je považován Josef Fuchs, člen týmu Slavie Praha.

Princip hry je jednoduchý – hráči odehrávají míč nohama nebo hlavou (nikoli rukama) přes síť podobně jako ve volejbalu. Hrát mohou jednotlivci, dvojice nebo trojice. Nohejbal vyžaduje výbornou techniku, rovnováhu a přesnost.

Z původně rekreační aktivity se stal organizovaný sport s vlastní mezinárodní federací (UNIF). Dnes se nohejbal hraje ve více než 30 zemích světa, přičemž Česká republika společně se Slovenskem patří k absolutní světové špičce. Pravidelně se konají mistrovství světa i Evropy, na kterých čeští reprezentanti sbírají medaile.

 

Česká házená – předchůdce moderní házené

Málokdo ví, že česká (národní) házená patří k nejstarším míčovým hrám na světě. Vznikla již v roce 1905 zásluhou učitele tělocviku Antonína Krištofa a spisovatele Josefa Klenky. Původně byla známá jako "vrhaná s přenášením".

Od mezinárodní házené se liší v několika bodech:

  • Hřiště je rozděleno na tři zóny, kde hráči nesmí opustit svou pozici
  • Brankář má vymezený půlkruh a chytá bez rukavic
  • Hraje se s menším a lehčím míčem

Česká házená byla dokonce na programu Olympijských her v roce 1936 v Berlíně jako ukázkový sport. Ačkoliv ji později zastínila mezinárodně rozšířenější verze házené, v České republice má stále silnou tradici s vlastní ligovou soutěží a tisíci registrovanými hráči.

 

Ringo – jednoduchý sport pro každého

Ringo vymyslel v roce 1959 polský šermíř Włodzimierz Strzyżewski, ale právě v tehdejším Československu se tento sport rozvinul a získal popularitu. Jedná se o hru, při které proti sobě stojí dva jednotlivci nebo týmy a přehazují si speciální gumový kroužek přes síť.

Pravidla jsou poměrně jednoduchá – kroužek nesmí spadnout na zem, hráč s ním nesmí udělat více než tři kroky a nesmí jej držet déle než 5 sekund. Díky své nenáročnosti na vybavení se ringo stalo oblíbeným rekreačním sportem i součástí školní tělesné výchovy.

V České republice funguje Český ringosvaz, který organizuje pravidelné soutěže včetně mistrovství republiky. České týmy patří k nejlepším na světě a pravidelně se účastní mezinárodních turnajů.

 

 

Woodkopf – moderní český vynález

Mezi novější české sportovní vynálezy patří woodkopf, který vznikl v roce 2006. Vytvořil jej Pavel Koziel se svými přáteli jako zábavnou alternativu ke stolnímu tenisu.

Princip je zdánlivě jednoduchý – hráči odehrávají míček hlavou přes síť na speciálním stole podobném pingpongovému. Místo pálek se používá pouze hlava, což vyžaduje dobrou koordinaci a přesnost.

V posledních letech se woodkopf postupně rozšiřuje z České republiky i do okolních zemí. Česká woodkopfová asociace organizuje turnaje a popularizuje tento netradiční sport především mezi mladými lidmi.

 

Mölkky – finský sport s českým příběhem

Ačkoliv mölkky pocházejí z Finska, právě Česká republika sehrála klíčovou roli v jejich mezinárodním rozšíření. Tento kuželkový sport spočívá v házení dřevěného kolíku na očíslované kuželky.

Česká asociace mölkky, založená v roce 2011, patří k nejaktivnějším na světě. Češi pravidelně pořádají mezinárodní turnaje včetně mistrovství světa v roce 2014 a 2019. České týmy také patří k absolutní světové špičce – v roce 2017 se česká reprezentace stala mistrem světa.

Češi mají rádi sport

Česká sportovní historie nabízí fascinující směs vynalézavosti, adaptace a lásky k pohybu. Od tradičního nohejbalu přes českou házenou až po moderní woodkopf – tyto sporty ukazují, jak i relativně malá země může významně přispět k celosvětové sportovní kultuře.

Některé z těchto sportů zůstávají především lokálními záležitostmi, jiné se rozšířily daleko za hranice České republiky. Všechny však představují důležitou součást české kulturní identity a sportovního dědictví, na které můžeme být právem hrdí.

Až budete příště procházet kolem hřiště, kde se hraje nohejbal, nebo narazíte na partičku nadšenců hrajících woodkopf, vzpomeňte si, že sledujete živou ukázku českého sportovního umu.


Martin Sojka Autor článku

Jednatel firmy