Jaký sport je nejzdravější?
Martin Sojka 15. 09. 2024 Zajímavosti
Sport je zdravý a pohyb je pro tělo důležitý. U některých sportů však dochází k jednostranné zátěži těla, u jiných zase hrozí větší riziko úrazu. Jaké konkrétní sporty patří mezi ty nejzdravější?
1. Svižná chůze v přírodě
Nejzdravějším sportem je svižná chůze. Jedná se totiž o pohyb, který je lidskému tělu přirozený. Procházka v přírodě navíc blahodárně působí nejen na tělo, ale i na duši.
2. Nordic walking
Pokud chcete, aby vaše chůze byla ještě zdravější, pořiďte si speciální hole a vyzkoušejte nordic walking. Hole vám poskytnou oporu při chůzi, ztlumí nárazy a navíc díky nim do pohybu zapojíte i ruce. Budete-li hole používat správně, otevře se vám při chůzi hrudník, uvolní ramena a posílí zádové i břišní svaly.
3. Plavání
Pokud patříte mezi dobré plavce, hurá do bazénu. Pokud váš styl není zrovna perfektní, požádejte o radu trenéra. Správná technika je totiž nesmírně důležitá. Největší výhodou plavání je, že je vhodné téměř pro každého, a to bez ohledu na věk, fyzickou kondici nebo hmotnost. Plavání totiž na rozdíl od jiných sportů nezatěžuje klouby. Věnovat se mu tak mohou i lidé starší, po operacích nebo ti, které trápí bolesti pohybového aparátu. Během plavání v bazénu zapojíte mnoho svalových skupin, protáhnete si zkrácené svaly, zlepšíte si fyzickou kondici.
4. Squash
Squash posiluje svaly, zlepšuje kardiovaskulární zdraví a zaručeně při něm spálíte nějaké ty kalorie. Zlepšuje také koordinaci a rychlost. Dobrý je i na koordinaci rukou a očí.
5. Běžkování
Běžkování je sport, při kterém sportovec zapojí svaly celého těla. Navíc pokud se pohyb díky různým stylům mění, aktivují se různé svalové skupiny. Výhodou běžkování je i to, že se při něm používají hole a zapojeny jsou tudíž i paže, ramena a záda. Během skluzů je nutné udržovat rovnováhu a dochází tudíž k posílování středu těla (hlubokého stabilizačního systému). V neposlední řadě je skvělé, že vám při běžkování nemusejí dělat starost tvrdé dopady. Při došlapu nevznikají rázy.
6. Jízda na kole
Jízda na kole posiluje svaly, zlepšuje fyzickou kondici a vytrvalost. Je to vhodná prevence proti obezitě, vysokému krevnímu tlaku apod. Cyklistice se mohou věnovat i lidé starší nebo lidé s bolavými klouby, neboť jízda na kole nezapojuje celou váhu těla a vyvíjí tak mnohem menší tlak na klouby než například běh. V neposlední řadě je jízda na kole skvělým aerobním cvičením, které zvyšuje tepovou frekvenci a respiraci.
7. Box
Při boxu se sice můžete zranit, ale pokud budete opatrní, box vašemu zdraví prospěje. Má pozitivní vliv na srdeční a cévní systém, aktivuje se při něm celé spektrum svalů. Zlepšuje také koordinaci těla a rovnováhu. Naučíte se při něm udržovat stabilitu za různých situací.
8. Veslování
Během veslování zapojíte svaly (téměř) celého těla. Pracovat budou nejen ruce, ale také nohy a břicho. Pohyb je navíc plynulý, takže se nemusíte bát žádných nárazů. Jelikož při této aktivitě nenesou váhu těla nohy, mohou veslovat i senioři nebo lidé s nadváhou. Veslovat nemusíte pouze na vodě, ale pořídit si můžete i veslovací trenažér.
9. Basketball
Při basketballu spálíte kalorie, zlepšíte své kardiovaskulární zdraví, posílíte nohy, břicho o záda. Zlepšíte také svou koordinaci, rychlost a vytrvalost. Basketball je aerobním typem cvičení, které rozvíjí také prostorovou představivost.
10. Běh
Pokud běháte správně, je běhání zdravé. Je to forma aerobní aktivity, která přispívá ke zvýšení srdeční kondice. Běh stimuluje krevní oběh. Dochází při něm také ke spalování tuků a v neposlední řadě také ke snížení stresu. Pozor je však třeba dávat především na správný došlap. Dopadat byste měli na střed nohy, nikoliv na patu nebo na prsty.