Upozornění: Produktové změny - více zde
Zavolejte nám (Po-Pá 8-17)
TOP 10 - nejnebezpečnějších sportů

TOP 10 - nejnebezpečnějších sportů

Martin Sojka 21. 06. 2024 Zajímavosti

Sport prospívá zdraví a přináší zábavu jak sportovcům, tak divákům. Pohyb by měl patřit do každodenního života všech lidí. Věděli jste ale, že to nejsou jen extrémní sporty, u kterých hrozí nebezpečí? Riziko úrazu skýtá téměř každý sport, který z nich je ten nejnebezpečnější?

 

Roztleskávání

Roztleskávání není jen americká záležitost, tento sport se velmi rozmáhá také u nás. Smrtelná zranění sice nebyla zaznamenána, ovšem roztleskávání s sebou nese poměrně vysoké riziko úrazu, často s trvalým poškozením zdraví. Roztleskávačky skáčou a dělají salta i další akrobatické kousky, a pokud to nevyjde, pak to končí v lepším případě zlomeninami, v horším vážnějšími úrazy. Studie vedená Asociací amerických pediatrů ukázala, že dvě třetiny všech závažných sportovních úrazů je způsobena během roztleskávání. 

potápění

Plavání

Na první pohled byste to možná neřekli, ale i plavání se může obrátit v celkem nebezpečnou záležitost. Profesionální plavci si mnohdy rozbijí hlavu nebo nohy o dno bazénu. V některých případech pak může dojít také k utonutí. Ročně se při plavání zraní víc než 160 000 plavců, počet smrtelných úrazů se pak pohybuje okolo 72,7 na milion plavců. 

 

Potápění

S plaváním souvisí potápění, které je o něco rizikovější. Pokud se chcete potápět, musíte projít důkladným výcvikem. Velkým rizikem je vada ve vybavení, pokud potápěči selže např. kyslíková bomba, je utonutí téměř nevyhnutelné. Jestliže se člověk věnuje rizikovějšímu potápění, případně volnému potápění bez použití dýchacích a jiných pomůcek, pak je procento úmrtnosti poměrně vysoké. Navíc bychom neměli zapomenout také na žraloky a další mořské živočichy.

 

Surfování 

Surfování se v posledních letech těší velké oblibě. Riziko představují hlavně vysoké vlny. Pokud surfaře taková vlna shodí, velmi snadno ztratí ve vodě orientaci a než přijde další vlna, nemusí se stihnout vynořit nad hladinu. Velkým rizikem je rána prknem do hlavy, v případě ztráty vědomí surfař utone. A opět, nezapomínejme na žraloky, případně také ostré skály. 

 

Basketbal

Zlomené končetiny, vyražené zuby, výrony kotníků, přetrhané vazy, zlomeniny nosu a zraněné hlavy. To vše patří k basketbalu, jednomu z nejrizikovějších sportů vůbec. Každoročně se vážně zraní více než 520 000 hráčů basketbalu. 

boxovani

Boxování a MMA

U tohoto sportu je riziko poměrně logické, přece jen u něj jde o fyzické poražení soupeře. Je to kontaktní bojový sport za použití různých chvatů a úderů a jestliže chcete dosáhnout vítězství, pak musíte soupeře zranit natolik, aby nebyl schopen pokračovat. 

 

Lyžování

Ke zraněním během lyžování dochází kvůli pádům či srážkám. V takovém případě je ohrožená převážně hlava, ale také končetiny. Mnohdy dojde také na vykloubená ramena či kolena. Ročně se na lyžích zraní kolem 96 000 lyžařů, ani tento sport se bohužel často neobejde bez smrtelných zranění. Smrt na lyžích se týká jednoho člověka z milionu. 

 

Jezdectví

Dostihy patří k jednomu z nejnebezpečnějších sportů, kde dochází jak k úrazům, tak úmrtím. Jezdectví je nebezpečnější než lyžování. Během deseti let (studie z let 2000 - 2010) docházelo k průměrně třem úmrtím za rok, vážných úrazů pak bývá o desítky tisíc ročně více. 

 

Horolezectví

Horolezectví je velice nebezpečným sportem, během něhož zahyne jeden z 1 750 lezců. Ve vysoké nadmořské výšce se lezci musí vypořádat se sníženým tlakem, nedostatkem kyslíku a vyčerpáním, rizikem je pak také vadná výbava nebo nedodržení bezpečnostních podmínek. 

 

Base jumping

Base jumping je skok s padákem z velké výšky. Skáče se z mostů, budov, antén či ze skal. Pro začátečníky může být těžké odhadnout správný okamžik pro otevření padáku, náročné je pak také ovládat samotný let. Při tomto netradičním sportu každoročně zahyne přibližně 10 skokanů.

 

TOP 10 dle počtu úmrtí

Pořadí Sport Popis sportu Počet úmrtí (roční/obecně)
1. Base Jumping Skoky z výškových objektů s padákem 1 úmrtí na 2 317 skoků
2. Mountaineering Horolezectví ve vysokých horách 297 úmrtí na Everest
3. Free Solo Climbing Lezení bez jištění Vysoká úmrtnost při pádu
4. Auto Racing Automobilové závody Časté vážné nehody
5. Boxing Kontaktní bojový sport Přes 2 000 úmrtí za 120 let
6. Big Wave Surfing Surfování na obrovských vlnách Častá vážná zranění
7. Bull Riding Jízda na býkovi Vysoké riziko vážných zranění
8. Luge Sáně na ledové dráze Vysoká rychlost, časté nehody
9. Skydiving Skákání z letadla s padákem Nízká, ale ne zanedbatelná úmrtnost
10. Rugby Kontaktní týmový sport Časté vážné zranění

Martin Sojka Autor článku

Jednatel firmy