Upozornění: Produktové změny - více zde
Zavolejte nám (Po-Pá 8-17)

Jak vyrobit kokardu?

Martin Sojka 03. 02. 2023 Zajímavosti

Kokarda slouží k dekorování vítězů na prestižních i méně známých dostihových závodech. Toto ocenění se předává rovněž i na výstavních soutěžích. Ty se uskutečňují na oblastní, okresní, celorepublikové a mezinárodní úrovni. Kokardu je možné využít i pro sportovní a kulturní akce.

Tento zdobný prvek má dlouholetou historii, neboť už za dob Velké francouzské revoluce se nosil připnutý na klobouku. Byl vytvořen ze stuh v národních barvách a to modré, bílé a červené.

Následovala dvojbarevná modro-červená kokarda a jednobarevná zelená kokarda. Kromě těch existoval nespočet barevných variant jako například zeleno-bílé, zeleno-červené, modro-bílé a červeno-bílé kokardy.

V současné době lze sehnat kokardy v základních jednobarevných odstínech, dvoubarevném nebo tříbarevném provedení. Tyto ocenění jsou vybaveny zezadu háčkem anebo špendlíkem, díky němuž lze snadno připnout na oděv.

Jak si lze takovou kokardu vyrobit? Než se člověk pustí do výroby tohoto ozdobného doplňku, musí si sehnat několik pomůcek i materiál. Zapotřebí bude tavná pistole, nůžky, pevné kolečko z papíru. To si jednoduše vystřihnete z tvrdého papíru dle zvoleného průměru. Neobjedete se ani bez spínacího špendlíku a stuhy. Ty si můžete pořídit v každé galantérii nebo šicích potřebách. Na výběr máte atlasové, lurexové, sametové a taftové stuhy. Ty jsou prodávány v různých šířkách a barevných provedeních. Vedle jednobarevných variant existují i stuhy se zdobím lemováním.

Zručnější mohou místo tavné pistole použít nit a jehlu. S tavnou pistolí jde ale práce od ruky. Stačí, abyste na papírové kolečko skládali jednu stuhu po druhé. Daný sklad přilepili lepidlem z tavné pistole. Nakonec umístíte speciálně vytvořené kolečko menšího rozměru, ze zadní strany uchytíte špendlík a dva delší konce stuhy. Ty procvaknete speciálními cikcak nůžkami.


Martin Sojka Autor článku

Jednatel firmy